אהבה בילדות | מאת: דלית בלונדר-רון

mom baby2
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בחודשים הראשונים לחייו, התינוק לומד להבחין ולהכיר את עצמו ואת 'האחר'. אם יש לתינוק הורים מכילים ונוכחים, הוא גדל בהרגשה ש'האחר' הוא אדם שמתעניין, שאכפת לו, והקשר עם 'האחר' נתפס כמשהו נעים.

המקומות שבעיני התינוק מספקים את "קבלת אהבה בילדות":
1. תמיד לגשת לתינוק כשהוא בוכה. אם לא תיגשו, עלולה להתפתח בו הרגשה שלא מתייחסים אליו ושעליו לסמוך רק על עצמו. התייחסות מעוררת בו את התחושה שיש טעם וסיבה לתקשר עם העולם. הדפוס הזה יכול לבוא בעתיד לידי ביטוי בזוגיות, למשל.
2. להשתדל להיות נוכח בחיי התינוק בצורה רציפה ועקבית. חצי שעה בשעות הערב אינה מספקת מבחינת הנוכחות בחיי התינוק.
3. רצוי שהתינוק יחווה כמה שפחות תסכול, לכן כדאי להבין נכון את איתותיו. עם זאת, צריך לזכור שמותר להורים לטעות, לא להצליח תמיד זה טבעי.
4. להכיל ולהתפעל. תנו לתינוק להרגיש שהוא "הכי נפלא בעולם", ואם הוא אומלל, העניקו יחס אמפתי. למשל, אם נפל וקיבל מכה, תנו לו תחושה שזה יסתדר, שעכשיו כואב, אבל שהכאב יעבור, שהעולם לא מתמוטט ושום דבר לא יתפרק בגלל החוויה הקשה שחווה.
5. להיפרד לפני שהולכים. אל תיעלמו לתינוק. בעיקר בסביבות גיל 7-8 חודשים בהם מתפתח הפחד מפני זרים. אם עוזבים את התינוק, בבית או במעון, כדאי להיפרד ממנו, לקיים טקס קטן, או פשוט לומר "אימא הולכת עכשיו".
6. לקיים סדר יום קבוע, שישרה ביטחון.
7. לעודד אותו לתקשר עם אחרים, ילדים ומבוגרים.
8. להעניק לו תחושת שייכות. למשל, להושיב אותו ליד שולחן האוכל עם כל בני המשפחה, גם אם הוא לא אוכל עדיין.
9. לאפשר לו להתרחק, לדעת לשחרר, אבל להישאר במרחק בטוח.
10. שינה משותפת יכולה לפצות על "זמן אימא" חסר.
11. הנקה נחשבת למימושו המושלם של הקשר בין אם לתינוק. כי מלבד מזון, התינוק מקבל גם את כל החום ותשומת הלב לה הוא זקוק.

אין תחליף לקשר העין שנוצר בין התינוק לאמו במהלך ההנקה. אך מה יכולה לעשות מי שאינה יכולה להניק?
אם שמניקה נמצאת בקשר פיזי רצוף עם התינוק במשך שעות ארוכות כל יום, והתינוק זקוק לקשר הזה. חשוב לזכור שגם אם אנחנו מודרניים, מערביים ומתקדמים, הביולוגיה שלנו היא בדיוק אותה ביולוגיה של לפני עשרות אלפי שנים. התינוק נולד כשהוא מצפה לאותם תנאים שלהם ציפה תינוק שנולד במערות בימי קדם. כאשר אימא אינה יכולה להניק, יש דברים פשוטים שאפשר לעשות כדי לתמוך בבונדינג ההיקשרות בין האם לתינוק, בדרכים אחרות.

הנה כמה פעולות פשוטות שאפשר לעשות, אם אתן לא מניקות:
1. להאכיל את התינוק כשמחזיקים אותו, ולא כשהוא שוכב בטרמפולינה או בסלקל. "יש הורים שפשוט מניחים בפי התינוק את הבקבוק כשהוא נתמך בחיתול או שמיכה מגולגלים. מעבר לכך שזה מסוכן ועלול לגרום לחנק – התינוק מפסיד זמן שבו יכול היה להיות בזרועות מבוגר אוהב", מדגישה יותם.
2. "תינוק אמור להיקשר בעיקר לאמו בתקופת החיים הראשונה. כשאימא לא מניקה, אפשר בהחלט להיעזר גם באחרים. יש משפחות רבות שרואות חשיבות בכך שגם אבא יאכיל את התינוק מדי פעם. כדי לפצות על 'זמן אימא' האבוד אפשר לספק לתינוק זמן נשיאה נוסף במנשא או שינה משותפת – באותו חדר או באותה מיטה (תוך הקפדה על כללי בטיחות). גם אם התינוק נרדם בקלות וישן ברציפות, עדיף שיעשה זאת סמוך לאימא או לשני ההורים".
3. השתמשו במנשא. הורים רבים חושבים ש"תינוק שנמצא הרבה על הידיים מתרגל לתנאים אלה ונעשה מפונק". ובכן, צריך לזכור שהתינוק בא לעולם אחרי תשעה חודשים שבהם היה צמוד לאימא, שהוא רגיל לתנאים אלה, ואין מה למהר ולהרגיל אותו לכך שהעולם הוא מקום קר ובודד, בדיוק להפך".

דלית בלונדר-רון היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית.