אהבה בילדות – מחקר | מאת: אסנת עופר

baby1
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יחסי התינוק עם אמו ישפיעו על קשריו הזוגיים

מחקר חדש קובע כי יחסי הקרבה בין תינוק ואמו ב-18 החודשים הראשונים לחיים ישפיעו על קשריו הרומנטיים כאדם בוגר. איך תוכלו לחזק את הקשר עם תינוקכן כהכנה לחיים זוגיים מספקים? הנה כמה עצות לבונדינג מוצלח.

פרויד כבר הגיע למסקנה הזו מזמן: שלוש השנים הראשונות לחיי הילד הן המשמעותיות ביותר מבחינת התפתחותו הרגשית. מחקר חדש מקצר את התקופה וקובע כי יחסי הקרבה בין תינוק ואמו ב-18 החודשים הראשונים לחיים ישפיעו על התנהגותו הזוגית והרומנטית כאדם בוגר.

חוקרים מאוניברסיטת מיניסוטה בארה"ב, עקבו במשך 30 שנה אחרי 75 ילדים וילדות ממשפחות מעוטות יכולת במטרה לבחון את הקשרים שהתהוו בין הילדים ואימהותיהם ובהמשך – בין הילדים ובין חבריהם הקרובים ובני ובנות זוגם. סיכום הממצאים הוכיח, כי לתינוקות שזכו לקשר (Bonding) מכיל, מגונן ומעורר ביטחון עם אמם, היה סיכוי טוב יותר לפתח בבגרותם קשרים רומנטיים וזוגיים מוצלחים, והם בעלי יכולת טובה יותר להתמודד עם משברים זוגיים בהמשך חייהם.

"הקשר שמתהווה בין תינוק ואמו הוא החיבור הראשון שיש לתינוק עם אדם אחר, ולכן זהו הדפוס או התבנית שעליה יתבססו הקשרים הרגשיים המשמעותיים שלו בעתיד", הסביר הפסיכיאטר פרופ' ג'פרי סימפסון, מעורכי המחקר, בראיון שנתן לעיתון דיילי מייל. "הקשרים והרגשות שמתהווים בחודשים הראשונים לחיים נטמעים במוחו של התינוק בצורה לא מודעת. גם אם עדיין אינו מסוגל לזכור או לתקשר באמצעות מלים."

"מה שמתרחש בתקופת הילדות משפיע בצורה משמעותית על הבגרות, על היכולת לקיים קשרים חברתיים ועל ההתפתחות החברתית. לתפיסתנו, קיים חוט מקשר בין קשרי האם והתינוק ובין קשריו של אדם בוגר עם בן/ת זוגו עשרים שנים אחר כך מבחינה של מחויבות, אמון ואהבה".

אם כך, בהנחה שכל זה נכון, איך תחזקו את הקשר? מה כדאי לכם לעשות כדי ליצור "בונדינג" מוצלח עם התינוק שלכם?
"בחודשים הראשונים לחייו, תינוק לומד להבחין ולהכיר את עצמו ואת 'האחר' ", מוסיפה דלית בלונדר-רון, פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, "אם יש לתינוק הורים מכילים ונוכחים, הוא גדל בהרגשה ש'האחר' הוא אדם שמתעניין, שאכפת לו, והקשר עם 'האחר' נתפס כמשהו נעים".

תשעת המקומות שהם בעיני התינוק מספקים את "קבלת אהבה בילדות":

1. תמיד לגשת לתינוק כשהוא בוכה. אם לא תיגשו, עלולה להתפתח בו הרגשה שלא מתייחסים אליו ושעליו לסמוך רק על עצמו. התייחסות מעוררת בו את התחושה שיש טעם וסיבה לתקשר עם העולם. הדפוס הזה יכול לבוא בעתיד לידי ביטוי בזוגיות, למשל.

2. להשתדל להיות נוכח בחיי התינוק בצורה רציפה ועקבית. חצי שעה בשעות הערב אינה מספקת מבחינת הנוכחות בחיי התינוק.

3. רצוי שהתינוק יחווה כמה שפחות תסכול, לכן כדאי להבין נכון את איתותיו. עם זאת, צריך לזכור שמותר להורים לטעות, לא להצליח תמיד זה טבעי.

4. להכיל ולהתפעל. תנו לתינוק להרגיש שהוא "הכי נפלא בעולם", ואם הוא אומלל, העניקו יחס אמפתי. למשל, אם נפל וקיבל מכה, תנו לו תחושה שזה יסתדר, שעכשיו כואב, אבל שהכאב יעבור, שהעולם לא מתמוטט ושום דבר לא יתפרק בגלל החוויה הקשה שחווה.

5. להיפרד לפני שהולכים. אל תיעלמו לתינוק. בעיקר בסביבות גיל 7-8 חודשים בהם מתפתח הפחד מפני זרים. אם עוזבים את התינוק, בבית או במעון, כדאי להיפרד ממנו, לקיים טקס קטן, או פשוט לומר "אימא הולכת עכשיו".

6. לקיים סדר יום קבוע, שישרה ביטחון.

7. לעודד אותו לתקשר עם אחרים, ילדים ומבוגרים.

8. להעניק לו תחושת שייכות. למשל, להושיב אותו ליד שולחן האוכל עם כל בני המשפחה, גם אם הוא לא אוכל עדיין.

9. לאפשר לו להתרחק, לדעת לשחרר, אבל להישאר במרחק בטוח.
10. שינה משותפת יכולה לפצות על "זמן אימא" חסר.
11. הנקה נחשבת למימושו המושלם של הקשר בין אם לתינוק. כי מלבד מזון, התינוק מקבל גם את כל החום ותשומת הלב לה הוא זקוק. אין תחליף לקשר העין שנוצר בין התינוק לאמו במהלך ההנקה. אבל מה יכולה לעשות מי שאינה יכולה להניק?

"לתינוק שרק נולד ישנם שלושה צרכים: חום בזרועות אמו, מזון משדיה, ובטחון בידיעה שהיא שם. ההנקה מספקת את שלושתם" אומרת עדי יותם, יועצת הנקה מוסמכת, ICBLC.

"אם שמניקה נמצאת בקשר פיזי רצוף עם התינוק במשך שעות ארוכות כל יום, והתינוק זקוק לקשר הזה. חשוב לזכור שגם אם אנחנו מודרניים, מערביים ומתקדמים, הביולוגיה שלנו היא בדיוק אותה ביולוגיה של לפני עשרות אלפי שנים. התינוק נולד כשהוא מצפה לאותם תנאים שלהם ציפה תינוק שנולד במערות בימי קדם".

לדבריה, "כאשר אימא אינה יכולה להניק, יש דברים פשוטים שאפשר לעשות כדי לתמוך בבונדינג ההיקשרות בין האם לתינוק, בדרכים אחרות".

הנה כמה פעולות פשוטות שאפשר לעשות, אם אתן לא מניקות:

1. להאכיל את התינוק כשמחזיקים אותו, ולא כשהוא שוכב בטרמפולינה או בסלקל. "יש הורים שפשוט מניחים בפי התינוק את הבקבוק כשהוא נתמך בחיתול או שמיכה מגולגלים. מעבר לכך שזה מסוכן ועלול לגרום לחנק – התינוק מפסיד זמן שבו יכול היה להיות בזרועות מבוגר אוהב", מדגישה יותם.

2. "תינוק אמור להיקשר בעיקר לאמו בתקופת החיים הראשונה. כשאימא לא מניקה, אפשר בהחלט להיעזר גם באחרים. יש משפחות רבות שרואות חשיבות בכך שגם אבא יאכיל את התינוק מדי פעם. כדי לפצות על 'זמן אימא' האבוד אפשר לספק לתינוק זמן נשיאה נוסף במנשא או שינה משותפת – באותו חדר או באותה מיטה (תוך הקפדה על כללי בטיחות). גם אם התינוק נרדם בקלות וישן ברציפות, עדיף שיעשה זאת סמוך לאימא או לשני ההורים".

3. השתמשו במנשא. הורים רבים חושבים ש"תינוק שנמצא הרבה על הידיים מתרגל לתנאים אלה ונעשה מפונק". ובכן, צריך לזכור שהתינוק בא לעולם אחרי תשעה חודשים שבהם היה צמוד לאימא, שהוא רגיל לתנאים אלה, ואין מה למהר ולהרגיל אותו לכך שהעולם הוא מקום קר ובודד, בדיוק להפך".

שאלות טרילו:

האם היינו היריון מתוכנן ורצוי?
האם ההורים רצו בן או בת?
האם קיבלנו את המתואר בתשעת הסעיפים שלמעלה?
האם אנו מתקשים בהווה ליצור קירבה ואינטימיות?

עבודת המודעות שלנו משחררת מכבלי העבר, ומביאה לביטחון עצמי הנובע ממקום אחר.
רק כשמבינים את העבר אפשר לשנות את המסלול של העתיד,
והמדיטציה בונה גשר מעל התקופה הקשה בחיים.