מי בעל הבית | מאת: אנה נווה-לדרמן

flower1
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אחד מעקרונות האימון הוא שהאג'נדה היא של המתאמן וכי מאמנים אותו ולא את ה"שדונים" שלו. מלווים אותו בתהליך בו הוא מתחבר לעוצמות שלו ומוצא את התשובות בתוך עצמו כדי לגשר על הפער בין המצוי לרצוי בחייו.

בקונטקסט האימוני ועל פי רוב השיטות יש שני שחקנים על המגרש: המאמן והמתאמן במטרה לקדם את מטרותיו של המתאמן באשר הן. זה מה שאני למדתי וזה מה שחשבתי. עד שפגשתי בטרילותרפיה.

הטרילותרפיה היא שיטת אימון חדשנית המבוססת על החיבור בין תורת הזן לתיאוריות מערביות.

הגילוי החדשני שהטריל ותרפיה מביאה הוא שבכל במפגש בין מאמן למתאמן נוכחים למעשה בכל רגע נתון שלושה מתאמנים ולא אחד וגם המאמן בעל שלושה חלקים ולא רק אחד. איך זה יתכן? המשיכו לקרוא ותגלו.

על פי הטרילותרפיה, בכל אחד מאיתנו שלושה חלקים שונים לחלוטין זה מזה – ראש, רגש ואמצע. האימון הטרילותרפי אנחנו חושפים את מערכת היחסים בין חלקים אלה ועוזרים לכל אחד מהם להגיע להשלמה, למימוש מלא ולשמחה.

רקע: הבודהה פירש את המקור לסבל הפנימי שלנו בפער שבין הראש (מיינד) לבין הרגש.

עפ"י תורת הזן והטרילותרפיה, הראש שלנו והרגש שלנו הם שני "ילדים" שקיבלנו אותם כשבאנו לעולם. זו הקארמה שלנו והיא מושפעת מנסיבות. המשמעות היא שהראש והרגש משתנים כל הזמן בהתאם לנסיבות חיינו. על פי תפיסה זו, יש חלק נוסף, זהו ה"אמצע" והוא אינו משתנה. זה ה"אני האמיתי". הוא יציב כמו הר שעומד בהשתוות נפש מול נסיבות החיים. ה"אמצע" הוא אותו חלק יודע, החלק הבוגר, האחראי, שעושה מה שנכון ברגע הנוכחי. ה"אמצע" הוא המקום שאליו האימון מכוון. האמצע בלתי ניתן להגדרה. הוא בעצם הטבע האמיתי שלנו. חיים מתוך האמצע מאפשרים לנו להיות בעלי הבית של הכאוס הזה שנקרא "אני". זה המקום בו התקשורת הופכת לפשוטה, בהירה, המקום בו הפחד מוחלף באחריות, המקום בו יש שקט ובהירות המאפשרים לבנות תכנית פעולה, ליישם אותה ולמעשה להגשים את כל מטרותינו וחלומותינו ללא מאמץ.

במהלך חיינו, כמו גם באימון, אנחנו מתבלבלים ונוטים להזדהות עם שני ה"ילדים" – הראש והרגש. ההזדהות כל כך מוחלטת עד כי אנחנו בטוחים שכל מחשבה וכל רגש זו האמת האחת והיחידה וכי כל מחשבה וכל רגש מגדירים את זהותנו הקבועה. באותם רגעים, אנחנו לא מודעים לנוכחות של משהו אחר, נצחי, בהיר, פשוט ואמיתי.

מה זה המשהו האחר הזה? אם אנחנו לא הראש שלנו ולא הרגשות שלנו, אז מי אנחנו בעצם?

ברגע שאנחנו שואלים את השאלה הזו מתחיל תהליך ההתפתחות האישית שלנו. כאן מתחילה ההתעוררות. עם הידיעה שאנחנו לא הראש והמחשבות, לא הרגש ואפילו לא הגוף.

התהליך הטרילותרפי מלמד אותנו לשאול ולהיות במודעות ברורה את מי אנחנו מאמנים.

אחרת נמצא את עצמנו מדברים עם הראש ההגיוני על רגשות או עם הרגש על סדר וארגון.ונתפלא למה זה לא עובד ואין תוצאות. עלינו להכיר את שפת הראש ולהקשיב לשפת הרגש כדי להיות מדוייקים בלוווי אנשים בדרך המודעות וההתפתחות האישית.

הראש מתאפיין בסדר וארגון, הוא מציב מטרות, עוסק בהישגיות אך כשאינו באיזון ישליט פחדים, שיפוטיות, אובססיות, צורך בשליטה ועוד מאפיינים אותם נהוג לכנות באימון "שדונים".

הרגש, לעומתו, מתאפיין ביצירתיות, בספונטאניות, ברבגוניות, בשמחת חיים ובעיקר באהבה ובחופשיות אך בחוסר איזון גם בדרמה, במצבי רוח, בכעס, בעצב, בייאוש, בדיכאון, בחשיבה לטווח קצר.

אחד השלבים המרכזיים באימון זה גילוי הערכים. ובלי המודעות לעולם הפנימי של הראש והרגש המאמן עלול להיות מאד מרוצה שהמתאמן הגיע לערכים ולא לדעת שאין אלה הערכים הפנימיים האמיתיים אלא מה שהראש או הרגש מחשיב כחשוב וראוי להיות ערכים.

כאשר הראש הוא הבוס – הוא יבחר את הערכים ויהיו אלה ערכים כמו: הישגיות, תחרותיות ומצוינות. כאשר הרגש הוא הבוס – הוא זה שיבחר את הערכים ואז יהיו אלה ערכים כמו: יצירתיות, שמחה ונהנתנות. כך או כך, המתאמן יחשוב שאלה הערכים שלו, בעוד שלמעשה הם של הראש או של הרגש וכך הפיצול ממשיך.

האימון הטרילותרפי, בתהליך מרגש עמוק אך פשוט מייצר דיאלוג בין הראש לרגש אשר בדרך כלל מנותקים זה מזה. במפגשים מתיילד, נחשף ה"אמצע". אותו בוגר אחראי, האני האמיתי. אותו "אני" שהוא לא ראש ולא רגש. משהו אחר. בעזרת צבירת שעות "אמצע" במדיטציה מתחיל תהליך הבחירה. ה"אמצע" מוציא מהכוח אל הפועל את "Just do it", ממש כמו ב"נייקי", בלי פחד ובלי דרמה.

כשאני ב"אמצע" שלי אני יודעת שהכול בסדר. ברגע הזה הכול בסדר וברגע הבא אדע מה לעשות.

כשאני ב"אמצע" אני אישה סרגל שיודעת.

כשאני ב"אמצע" אני יודעת להיות בדיאלוג עם הראש שלי ועם הרגש שלי ולהקשיב לצרכיהם כמו אמא טובה שמקשיבה לצרכי ילדיה.

כשאני ב"אמצע" אני חיה את חיי בשקט, בחמלה, בידיעה אינטואיטיבית מה נכון בכל רגע ורגע.

אני יושבת במדיטציה….אני מקשיבה פנימה…מקשיבה לקולות שבחוץ והכל בסדר!!! הכול בסדר פשוט של הרגע הזה. שום דבר מיוחד. גם אם בחוץ הרבה לא בסדר. אפשר לנשום. יש שקט. החיים יפים, מותר ליהנות. הכול בסדר.

הטרילותרפיה היא דרך חיים ושיטה המלמדת אותנו לעשות שלום בין הראש והרגש וליילד את עצמנו. את האמצע.

אחרי שנים רבות בשבילי המודעות ועולמות הרוח, כמאמנת ומטפלת בשיטות הוליסטיות של גוף ונפש, גיליתי את הטריל ותרפיה כשפגשתי את זן מסטר ניסים אמון. הגעתי הביתה. מאז כבר ליוויתי מתאמנים רבים שמצאו את התשובה הפנימית והאיזון הפנימי. מצאו את התשובה לחידת האושר.

 

 

אנה נווה-לדרמן, מאמנת בכירה (MCIL)
אימון רב תחומי לבריאות ואיכות חיים.
"מעגלים" – חופש מעודף המשקל בגוף ובנפש.
0523222803,  [email protected]

אתר: www.coaching4health.co.il
פייסבוק: www.facebook.com/coaching4health.co.il