מבוא לטרילותרפיה

מאת: ניסים אמון

trilo balance1
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הטרילותרפיה היא עזרה אישית ונפרדת לשלוש דמויות בתוכנו. לכל דמות היגיון משלה ואופי משלה. שתי דמויות שהן כמו שני ילדים הזקוקים לתשומת לב, ודמות נוספת היא ההורה שהיה אילם.

גישת הטרילותרפיה להרחבת המודעות שלנו תביא להכרה פשוטה של שלושת הממדים האלה בתוכנו ולהכרת מערכת היחסים שבין שלוש הדמויות הפנימיות. השילובים ומערכות היחסים ביניהם הם היוצרים את המורכבות והשוני שבין בני האדם – כמו שלושת צבעי יסוד שהשילובים ביניהם יוצרים קשת צבעים רחבה ואין-סופית.

מתוך התבוננות לא שיפוטית נבין טוב יותר את קשת ההתנהלות האנושית ואת הספקטרום ההווייתי שבין אושר לבין סבל. הטרילותרפיה תסביר מה גורם לדיכאון, לייאוש, לרצון למות, להפרעות אכילה, להתנהגות כפייתית, להתמכרויות, לחרדות, לדיכוי עצמי, למחלות, ומה מביא שלווה פנימית.

הטרילותרפיה פותחת דיאלוג בין שלושת החלקים המרכיבים את מה שאנחנו רגילים לקרוא לו 'אני' – החלק הממונה על המחשבות, החלק הממונה על הרגשות והחלק המרכזי ששומע את המחשבות וחווה את הרגשות. פרויד קרא להם 'איד', 'אגו' ו'סופר אגו'. בטרילותרפיה נקרא להם בשמות פשוטים יותר: 'ראש', 'רגש' ו'בעל הבית'.

באמצעות שיחה פשוטה וישירה עם כל אחת מהדמויות והדרכה אישית נפרדת יהיה אפשר להשכין שלום פנימי וסדר חדש. למתבונן מבחוץ נראה שהמדריך יושב מול אדם שעובר מדי פעם בין שלושה כיסאות, והוא מדבר אליו כל פעם בצורה אחרת. אני רוצה לספר לכם מה מתרחש במסע הטרילותרפי אליו האדם יוצא. רוצה לספר לכם על אופי השיחות המשולשות האלה ועל הפתרונות שנובעים מתוכם ברבדים של החיים. תקצר היריעה מלספר על אנשים שיצאו מדיכאון, שיצאו מהארון, שהבריאו מסרטן, שהצליחו להיכנס להיריון, שחדלו לשחוק שיניים בלילה, שהשתחררו מחרדות ומהתנהגות כפייתית, ועל זוגות שחידשו את האהבה ולמדו להכיר זה את זה, למדו להבין את הזוגיות כמערכת של שש דמויות. בשיטת הדרכה זו נפתרים מצבים נפשיים שנתקבעו למצוקות ארוכות שנים בפגישות אחדות ולפעמים אחרי פגישה אחת בלבד.

אמנם פרויד הגיע למסקנה שיש בנו שלוש דמויות, תיאר אותן ונתן להן שמות, אבל בעזרת המפתח הבודהיסטי של תורת הזן אני מרגיש שניתנה לי הזכות לפתוח את תיבת האוצר הזאת ולקחת אותה שלב אחד קדימה: להכיר כל דמות בנפרד, להבין את הצרכים שלה ואת הפחדים שלה ולמצוא אוצר מופלא שהוא הדמות שבאמצע, שההתעוררות שלה היא הליבה והמהות של תורת הזן.